Regulamin użytkowania i finansowania balkonów, logii, tarasów i przylegających do nich ogródków.
I. Postanowienia ogólne
§1.
Niniejszy Regulamin określa zasady użytkowania balkonów, logii oraz tarasów i przylegających do nich ogródków oraz zasady finansowania ich utrzymania, konserwacji i remontów, we wszystkich nieruchomościach zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Metalowiec”, na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 1 grudnia 2000 r. z późniejszymi zmianami, bez względu na rodzaj prawa do lokalu do którego przylega balkon lub taras.§2.
Postanowienia niniejszego Regulaminu mają na celu ochronę części wspólnych nieruchomości, utrzymanie właściwej estetyki budynku i jego otoczenia, a także zapewnienie eksploatacji balkonów, tarasów i ogródków w sposób nieuciążliwy dla innych mieszkańców.
II. Przynależność do nieruchomości wspólnej i przynależność do lokali a obowiązki finansowe użytkowników.
§ 1.
Do części wspólnych nieruchomości należą:1) W przypadku balkonów i logii wszystkie elementy konstrukcyjne trwale połączone z budynkiem a więc płyty nośne i ściany na których płyty się wspierają, obróbki blacharskie, izolacja pozioma przeciwwilgociowa, warstwa dociskowa , balustrada i płyta czołowa,
2) w tarasach utworzonych na elemencie konstrukcyjnym budynku, będących jednocześnie stropem dla kondygnacji podziemnej, wykorzystywanej głownie jako garaż wielostanowiskowy:
a) elementy konstrukcyjne stropu,
b) poziome i pionowe izolacje przeciwwodne wraz z obróbkami blacharskimi,
c) murki i przegrody między poszczególnymi tarasami,
d) rynny, koryta odpływowe i inne elementy służące odprowadzaniu wód opadowych.
3) cały teren pod i wokół budynku bądź budynków i znajdujące się na nim ogrodzenia całej danej nieruchomości, schody służące do obsługi technicznej nieruchomości i inne urządzenia służące do takiej obsługi.
§2.
Do części wspólnych nieruchomości nie należą:1) okładzina ceramiczna (terakota), drewniana bądź inna balkonu, logii lub tarasu,
2) przegrody między ogródkami przyległymi do tarasów,
3) nasadzenia w ogródku,
4) mała architektura bądź inne urządzenia w ogródku itp.
§3.
Utrzymanie części wspólnych nieruchomości w należytym stanie technicznym i estetycznym należy do Spółdzielni jako zarządcy i jest realizowane ze środków przeznaczonych na utrzymanie części wspólnych a w szczególności z funduszu remontowego.§4.
Utrzymanie we właściwym stanie technicznym i estetycznym tych elementów, które nie należą do części wspólnych, jest obowiązkiem ich użytkownika i jest realizowane jego staraniem i na jego koszt.§5.
W przypadkach, gdy dla wykonania prac w obrębie części wspólnych konieczne okaże się zniszczenie np. terakoty bądź innych elementów sfinansowanych indywidualnie przez użytkowników, przywrócenie do stanu sprzed zniszczenia odbędzie się staraniem zarządcy i ze środków przeznaczonych na utrzymanie części wspólnych nieruchomości.
III. Przepisy porządkowe dla użytkowników.
§1.
Użytkownik balkonu, logii, tarasu bądź ogródka ma obowiązek:1) zapewnić służbom technicznym spółdzielni i podmiotom świadczącym spółdzielni usługi, nieskrępowany dostęp do części wspólnych w każdym czasie,
2) na wezwanie spółdzielni, z tygodniowym wyprzedzeniem a w razie awarii natychmiast, udostępnić taras dla postawienia na nim rusztowań i innego sprzętu niezbędnych dla obsługi nieruchomości wspólnej,
3) na wezwanie spółdzielni z terminem tygodniowym, usunąć z balkon, logii lub tarasu wszelkie kwiaty, sprzęty itp. a w razie awarii usunąć je bez wezwania,
4) na bieżąco utrzymywać czystość i porządek a w zimie usuwać śnieg i lód, w sposób nie uszkadzający powierzchni,
5) usuwać na bieżąco liście i inne zanieczyszczenia z rynien i innych urządzeń do odprowadzania wód deszczowych,
6) dokonywać okresowej konserwacji i drobnych napraw balustrad i nawierzchni oraz niezwłocznie usuwać skutki uszkodzeń spowodowanych przez użytkowników.
§2.
Do nasadzeń stosować drzewa i krzewy niskopienne, o wysokości do 4 m, aby nie zacieniały sąsiednich lokali i tarasów.§3.
Nie wolno dokonywać żadnych trwałych nasadzeń, poza obsianiem trawą, w pasie ogródka o szerokości 2 m licząc od krawędzi balkonu lub tarasu, gdyż jest on konieczny do technicznej obsługi nieruchomości.§4.
Zabrania się dokonywania jakichkolwiek przeróbek bądź zabudów na balkonach i tarasach a w szczególności wiercenia otworów , przebić, i innych mocowań w powierzchniach poziomych i pionowych balkonów i tarasów, mogących skutkować uszkodzeniem izolacji przeciwwodnej, pod rygorem obciążenia kosztami usunięcia wad i usterek.§5.
Zakazuje się posadawiania wielkogabarytowych skrzyń, donic i innych przedmiotów utrudniających spływ wody opadowej oraz utrudniających kontrolę stanu technicznego.§6.
1. Użytkownicy balkonów, tarasów i przyległych do nich ogrodów, zobowiązani się w terminie do 31.05.2015 dostosować teren do wymogów zawartych w części III § 3 i § 4. 2. Jeżeli użytkownik nie zastosuje się do wymogów ust. 1, Spółdzielnia, jako zarządca, może w razie potrzeby, wykonać niezbędne prace we własnym zakresie i obciążyć lokatora wynikłymi kosztami.
IV. Postanowienia końcowe
Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku, przy czym przepisy z części II § 4 w odniesieniu do § 2 ust. 1, zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.
Niniejszy Regulamin uchwaliła Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec” w Gorzowie Wlkp. w dniu 17 grudnia 2014 r. , nr Uchwały 26/2014.
WYTYCZNE DOTYCZĄCE WYMIANY OKŁADZINY NA BALKONACH, LOGIACH I TARASACH
1.Użytkownik balkonu, logii lub tarasu, który zamierza wymienić okładzinę ma obowiązek zgłosić chęć wykonania ww. prac do Spółdzielni Mieszkaniowej METALOWIEC.
2.Wykonanie nowej okładziny może spowodować uszkodzenie istniejącej izolacji balkonu, logii, tarasu w związku z powyższym wskazane jest, aby prace zostały wykonane przez profesjonalną firmę.
3.Niezwłocznie po wykonaniu skucia istniejącej okładziny oraz po jej uporządkowaniu należy zawiadomić Spółdzielnię w celu dokonania oględzin izolacji.
4.W przypadku stwierdzenia przez Spółdzielnię uszkodzenia istniejącej izolacji, użytkownik ma obowiązek niezwłocznie ją uzupełnić poprzez trzy krotne jej posmarowanie elastyczną powłoką izolacyjną do uszczelniania elementów budowlanych i budowli PCI Seccoral® 1K. W przypadku dużych uszkodzeń izolacji Spółdzielnia Mieszkaniowa może wskazać inny sposób zabezpieczenia istniejącej izolacji.
5.Spółdzielnia Mieszkaniowa METALOWIEC zaznacza, iż z uwagi na duże powierzchnie tarasu i znaczne zmiany temperatur, latem do 60°, a zimą do minus 20°, należy wykonać dylatację na styku ze ścianą domu oraz dzielącą nawierzchnię tarasu na pola o bokach 3-4 m.
Powyższe wytyczne mają na celu zapobiegnięcie przed uszkodzeniem izolacji, a tym samym przed przeciekaniem balkonu, logii lub tarasu.
Niniejsze wytyczne stanowią integralną część obowiązującego Regulaminu użytkowania i finansowania balkonów, logii, tarasów i przylegających do nich ogródków.