Regulamin Obrad Walnego Zgromadzenia

19 Czerwiec 2023

 

Załącznik nr 1

do uchwały nr 11 /2023 z 05.06.2023 r.

Walnego Zgromadzenia SM „Metalowiec” w Gorzowie Wlkp.

§ 1

Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec” działa na podstawie przepisów ustawy z 16.09.1982 r. – Prawo spółdzielcze (tj. Dz.U. z 2018 r., poz. 1285, z późn. zm.), ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. Dz.U. z 2018, poz. 845, z późn. zm.), Statutu Spółdzielni oraz postanowień niniejszego Regulaminu.

§ 2

1. Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni.

2. W obradach Walnego Zgromadzenia biorą udział z głosem decydującym członkowie Spółdzielni lub ich pełnomocnicy oraz z głosem doradczym członkowie Rady Nadzorczej, Zarządu, przedstawiciele związku rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona, oraz przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej i goście zaproszeni przez Zarząd.

§ 3

1. Walne Zgromadzenie jest zdolne do podejmowania uchwał bez względu na 1iczbę obecnych.

2. Także uchwała w sprawach likwidacji Spółdzielni, przeznaczenia jej majątku pozostałego po zaspokojeniu zobowiązań likwidacyjnych, zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej może być podjęta bez względu na liczbę obecnych członków Spółdzielni.

§ 4

1. Uchwały Walnego Zgromadzenia podejmowane są większością bezwzględną.

2. Dla przyjęcia uchwały niezbędna jest przewaga głosów „za”, nad głosami „przeciw” i „wstrzymującymi się”.

3. Uchwały dotyczące zmian statutu, połączenia się Spółdzielni oraz odwołań ze składu organów są podejmowane większością 2/3 głosów.

4. Uchwały dotyczące postawienia Spółdzielni w stan likwidacji i przywrócenia działalności likwidowanej Spółdzielni podejmowane są większością 3/4 oddanych głosów.

§ 5

1. Głosowanie odbywa się jawnie, z wyjątkiem wyborów do organów Spółdzielni i odwołań ze składu tych organów, które przeprowadza się w głosowaniu tajnym.

2. Walne Zgromadzenie może podjąć uchwałę o głosowaniu tajnym również w innych sprawach objętych porządkiem obrad.

3. Głosowania jawne odbywają się mandatami a tajne – na przeznaczonych do tego kartach.

§ 6

5. W głosowaniu oblicza się ilość oddanych głosów „za” i „przeciw” uchwale oraz ilość wstrzymujących się od głosowania członków obecnych na Zgromadzeniu, którzy wzięli udział w głosowaniu.

6. W przypadku poddania pod głosowanie kilku wniosków dotyczących tej samej sprawy, za przyjęty uważa się wniosek, który uzyskał największą ilość głosów.

7. Wyniki głosowania ogłasza przewodniczący Walnego Zgromadzenia.

§ 7

1. Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny członek Rady, który stwierdza jednocześnie, czy zostało ono prawidłowo zwołane.

2. Otwierający obrady zarządza wybór przewodniczącego i sekretarza pełniącego rolę protokolanta Walnego Zgromadzenia. Otwierający może zarządzić wybór dodatkowego protokolanta oraz Prezydium Zebrania, w skład którego wchodzą: przewodniczący, sekretarz i do dwóch asesorów.

3. Członkowie Zarządu nie mogą pełnić funkcji przewodniczącego.

§ 8

1. Po dokonaniu wyboru Przewodniczący Walnego Zgromadzenia zarządza głosowanie w sprawie porządku obrad.

2. Walne Zgromadzenie może skreślić z porządku obrad poszczególne sprawy lub odroczyć ich rozpatrzenie do następnego Zebrania, a także zmienić kolejność rozpatrywania spraw objętych porządkiem obrad.

§ 9

1. Na wniosek Przewodniczącego członkowie wybierają ze swego grona, następujące komisje, liczące co najmniej 2 osoby:

1) Komisję Skrutacyjną, której zadaniem jest obliczanie wyników głosowania i podanie ich przewodniczącemu oraz wykonanie innych czynności związanych z przeprowadzeniem głosowania,

2) Komisję Wniosków, której zadaniem jest przyjmowanie pisemnych wniosków, ich rozpatrzenie i zaopi¬niowanie oraz przygotowanie projektów uchwał w sprawie wniosków.

2. Przewodniczący Walnego Zgromadzenia, w zależności od potrzeb i liczby obecnych, może zarządzić wybór tylko jednej Komisji Skrutacyjno-Wnioskowej, wypełniającej w całości powyższe zadania.

§ 10

1. Obrady Walnego Zgromadzenia prowadzi Przewodniczący obrad.

2. Obrady toczą się zgodnie z kolejnością ustaloną w porządku obrad. Każdą zamieszczona sprawę referuje wyznaczony członek Zarządu.

3. Po przedstawieniu sprawy zamieszczonej w porządku obrad, Przewodniczący otwiera dyskusję, udzielając głosu w kolejności zgłaszania się.

4. W sprawach formalnych Przewodniczący udziela głosu poza kolejnością zgłoszeń do dyskusji a wnioski w tych sprawach poddaje się pod głosowanie przed innymi wnioskami.

5. Przewodniczący ma prawo zwrócić uwagę mówcy, który odbiega od tematu dyskusji lub przekracza czas przewidziany dla przemówień. Maksymalny czas przemówień określa Przewodniczący. Niestosującym się do uwag Przewodniczący może odebrać głos.

6. Przewodniczący może odmówić udzielenia głosu osobie, która w danej sprawie już przemawiała.

7. Wnioski w sprawach objętych porządkiem obrad winny być składane na piśmie, do powołanej Komisji, z podaniem imienia i nazwiska ich autora.

8. Oświadczenia do protokołu winny być składane także pisemnie, z podaniem imienia i nazwiska ich autora, na ręce sekretarza Walnego Zgromadzenia.

§ 11

1. Przed przystąpieniem do głosowania Komisja podaje do wiadomości, jakie wnioski wpłynęły i przedkłada projekty uchwał, a Przewodniczący ustala kolejność głosowania. Poprawki do wniosku głosuje się przed wnioskiem głównym.

2. Po zamknięciu dyskusji Przewodniczący poddaje pod głosowanie wnioski, przestrzegając zasady, aby wnioski najdalej idące były głosowane w pierwszej kolejności.

3. W przypadku poddania pod głosowanie kilku wniosków dotyczących tej samej sprawy, za przyjęty uważa się wniosek, który uzyskał największą ilość głosów.

§ 12

1. Kandydatów na członków Rady Nadzorczej zgłaszają członkowie, spośród członków Spółdzielni. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko kandydata i zgłaszającego.

2. Do zgłoszenia kandydata nieobecnego na zebraniu należy dołączyć jego pisemną zgodę na kandydowanie. Kandydaci obecni, na wezwanie przewodniczącego, składają ustne oświadczenia, co do zgody na kandydowanie.

3. Listę kandydatów w kolejności alfabetycznej przygotowuje Komisja Skrutacyjna i umieszcza je na tablicy.

4. Kandydaci na członków Rady Nadzorczej przed głosowaniem dokonują swojej prezentacji, ze szczególnym uwzględnieniem poniższych warunków oraz spraw dotyczących:

 oświadczenia czy kandydaci zajmują się interesami konkurencyjnymi wobec spółdzielni, a w szczególności uczestniczą jako wspólnicy lub członkowie władz przedsiębiorców prowadzących działalność konkurencyjną wobec spółdzielni,

– liczby dotychczasowych kadencji pełnionych w Radzie Nadzorczej,

– zalegania z wnoszeniem opłat eksploatacyjnych,

– pozostawania w sporze sądowym ze Spółdzielnią,

– posiadanego doświadczenia i kompetencji.

§ 13

1. Wybory do Rady Nadzorczej Spółdzielni przeprowadza się przy pomocy kart wyborczych, na których głosujący umieszcza imiona i nazwiska wybranych kandydatów.

2. Głosowanie odbywa się przez złożenie kart wyborczych do urny, w obecności Komisji Skrutacyjnej.

§ 14

1. Ilość wybranych osób nie może przekroczyć ilości miejsc mandatowych w składzie Rady Nadzorczej. Przy równej ilości głosów o wyborze decyduje dodatkowe głosowanie.

2. Dodatkowe głosowanie zarządza się także w przypadku nie obsadzenia wszystkich mandatów.

3. Do kolejnej tury staje nie więcej jak podwójna liczba osób w stosunku do nieobsadzonych miejsc mandatowych spośród tych kandydatów, którzy w pierwszej turze wyborów otrzymali najwięcej głosów.

4. Do Rady Nadzorczej wchodzą kandydaci wybrani w pierwszej turze wyborów oraz kandydaci, którzy w drugiej turze otrzymali kolejno największą ilość głosów.

§ 15

1. Ilość głosów oddanych na poszczególnych kandydatów oblicza Komisja Skrutacyjna, a wyniki ogłasza Przewodniczący obrad.

2. Przewodniczący ustala termin zwołania pierwszego posiedzenia Rady Nadzorczej, jeśli zachodzi potrzeba wyboru przewodniczącego Rady. W innych przypadkach pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej zwołuje jej przewodniczący.

§ 16 Postanowienia §§ 12 – 15 stosuje się odpowiednio przy wyborach delegatów na zjazdy właściwych związków z tym, że w wyborach mogą kandydować także członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej Spółdzielni

§ 17 Po wyczerpaniu wszystkich spraw umieszczonych w porządku obrad Przewodniczący ogłasza zamknięcie obrad Walnego Zgromadzenia.

§ 18

1. Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół, który podpisują Przewodniczący i Sekretarz. Lista obecności na Zebraniu stanowi załącznik do protokołu.

2. Protokół Walnego Zgromadzenia powinien zawierać datę, porządek obrad, krótki przebieg dyskusji, oświadczenia złożone do protokołu, treść podjętych uchwał, podstawowe dane liczbowe przyjętych bilansów i zatwierdzonych planów.

3. Przy uchwałach należy podać liczbę oddanych głosów za uchwałą, przeciw niej oraz liczbę wstrzymujących się od głosowania.

§ 19

Sprawy dotyczące sposobu obradowania, nieobjęte niniejszym re¬gulaminem, rozstrzyga Przewodniczący Walnego Zgromadzenia.

§ 20

1. Protokoły przechowuje Zarząd Spółdzielni co najmniej dziesięć lat.

2. Każdy członek Spółdzielni ma prawo przeglądania protokołów Walnego Zgromadzenia.

Niniejszy regulamin uchwalony został na Walnym Zgromadzeniu Spółdzielni Mieszkaniowej „METALOWIEC” w Gorzowie Wlkp., w dniu 05.06.2023 roku.

SEKRETARZ

WALNEGO ZGROMADZENIA

SM METALOWIEC
Katarzyna Kowalczyk

PRZEWODNICZĄCY

WALNEGO ZGROMADZENIA

SM METALOWIEC
Joanna Dreger

POWRÓT